Erkekte Memede Büyüme Nedir?

Erkekte Meme Büyümesi

Erkeklerde görülen memenin olağandışı büyümesiyle ortaya çıkan duruma jinekomasti denir. Yunanca kökenli olan jinekomasti kelimesi “kadın” ve “meme” kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Seks hormonlarının dengesiz çalışmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu da düşünülür. Erkeklerde memenin kadın memesinin tipine dönüşmüş olması halidir.

Erkekte Memede Büyüme Nedenleri Nelerdir?

Erkekte memede büyüme nedenleri çeşitlidir. Ancak kullanılan ilaçların etkisi, hormonlardaki dengesizlik, siroz gibi karaciğer hastalıkları, uyuşturucu bağımlılığı ve bazı kanser çeşidinde tezahür edebilir. Genellikle yapısal ve genetik olarak ortaya çıkan bu hastalıkta çoğu zaman patolojik bir neden bulunmaz. Kısa zamanda oluşan kilo kayıpları da erkeklerde meme büyümesi yani jinokomastiye yol açar. Erkeklerde meme büyümesi hormonların değişime uğradığı dönemler olmasından dolayı ergenlik döneminde ya da yaşı daha ilerlemiş erkeklerde görülür. Buna ise fizyolojik jinekomasti denir. Erkek çocukların % 90 gibi bir oranında bu rahatsızlık kendi kendine geçer. Büyüklerde oluşmasının genellikle bir sebebi yoktur. Kalıtsal olabilir. Erkeklerde memede büyüme durumunda eğer altta başka bir hastalık yatıyorsa kişi jinekomastiden evvel bu hastalığın belirtilerini göreceği için meme büyümesi bu durumda önemsizleşecektir.

Bu hastalıklar arasında hepatit, siroz, akciğer hastalıkları ve kanseri, diğer bazı kanserler, testisler ilgili hastalıklar uyuşturucu madde alışkanlıkları, kilo alımı ve kas yapma amaçlı alınan takviyeler ve bazı ilaçların kullanılıyor olması söylenebilir. Ama genellikle kendi kendine meydana çıkmaktadır. Eğer ameliyat edilecekse, ameliyattan önce hangi sebepten ötürü ortaya çıkan bir jinekomasti olduğu belirlenir.

Erkekte Memede Büyüme Tipleri Nelerdir?

Erkeklerde memede büyüme tipleri üç şekilde incelenir: Glandüler jinekomasti, mikst tip jinekomasti ve lipomatöz (yalancı) jinekomasti.

Glandüler jinekomastiye artan kadınsı meme dokusu sebep olur. Lipomatöz tip jinekomastide ise artan yağ dokusu sebep olur. Mikst tip yani karışık jinekomastide de meme dokusunda olağandışı büyüme görülür. Ayrıca yağ dokusunda da artma görülür. Erkeklerde en çok meme büyüme çeşidi olarak mikst tipi jinekomasti yani meme dokusunun da yağ dokusunun da fazlalaştığı tür görülür.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı genellikle kapalı teknik (liposuction) uygulaması ile yapılır. Böylece meme üstünde meme ucu zarar görmez ve memede hiçbir iz kalmaz. Açılan küçük delikler sayesinde fazla olan yağ ve meme dokusu homojen olarak alınır. Bu yöntemle yapılan ameliyatlar sırasında deride herhangi bir sarkma durumu ortaya çıksa bile bunun tedavisi mümkün olup, ameliyatın hemen ertesinden itibaren deride toparlanma sağlanmaktadır. Meme başı altında oluşan çok küçük jinekomasti teşhislerinde de liposuction yöntemi uygulanır. Bir jinekomasti hastasına ameliyata karar verdiğinde operasyon öncesi diğer jinekoloji hastaları ve iyileşme süreçleri gösterilmelidir ki; hasta içi rahat bir şekilde ameliyata girsin.

Bir diğer jinekomasti ameliyatı çeşidi ise açık teknik denilen meme başının etrafının kesilip açılarak meme ve yağ dokusunun alınması şeklindedir. Ancak bu yöntemde yağ dokusunun başarılı bir şekilde çıkartılması imkansızdır. Ayrıca deride sarkma olmamasının da önüne geçilemez.

Ameliyat Sonrası

Kapalı teknikle yani liposuction ile yapılan jinekomasti ameliyatlarının ertesinde kanama halinin önüne geçmek için ameliyat yerine baskılı pansuman yani ilaçlı sargı bezi yöntemi yapılması uygundur. Bu bez 2 ya da 3 gün kalır ve sonrasında açılır. Pansuman bitip bez açılınca ameliyat olan hasta kendini büyük ölçüde iyi hisseder. Bu ameliyat çeşidinde dren de kullanılmaz, dikişlerin alınmasına da gerek duyulmaz. Ameliyat ertesinde ağrı sızı da olmaz. Bu sebepten dolayı da ameliyat olan hastalar ameliyatın hemen ertesi günü yaşamlarına devam edebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *